Stavebný workshop v Bratislave

stavebný workshop

Turecko-slovenská obchodná komora (TUSOK) a turecká spoločnosť BINA YAPI zorganizovali 7.11.2014 v hoteli TATRA v Bratislave odborný workshop na tému Rozširovanie turecko-slovenskej spolupráce v oblasti stavebného priemyslu“. Podujatie podporilo aj Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitosti SR, Ministerstvo hospodárstva SRStavebná fakulta STU v Bratislave a v neposlednom rade medzinárodná poradenská spoločnosť KPMG.

Stavebný sektor je jeden z hlavných pilierov tureckej ekonomiky. Silnejší stavebný priemysel ako Turecko má na svete len Čína. Dôkazom je napríklad nedávna výstavba hotelov a športovísk na olympijské hry v Soči, na ktorej sa najviac podieľali práve stavebné firmy z Turecka.

Príkladom úspešnej firmy z tejto krajiny je spoločnosť BINA YAPI, ktorej generálna riaditeľka Emine Aydin bola čestným hosťom piatkového workshopu. Ide o najväčšieho výrobcu inovatívnych zateplovacích a dekoračných fasád v Turecku, ktorý svoje produkty exportuje do 40 krajín sveta od Ruska až po Afriku. Počas podujatia predstaviteľka BINA YAPI zverejnila svoj zámer investovať na Slovensku. Firma plánuje postaviť svoju tretiu fabriku, ktorá by mala byť základňou pre export výrobkov so značkou BINA YAPI do celej Európy.
„Dnes, keď cena pohonných hmôt rastie a konkurencia nezaháľa, sa stali stratégie v oblasti logistiky kľúčové. Slovensko má centrálnu polohu v Európe a ponúka rôzne možnosti prepravy. S vysokou produktivitou práce a nízkymi výrobnými nákladmi je pre nás slovenské investičné prostredie veľmi atraktívne,” povedala Emine Aydin.

Svoje názory na turecko-slovenské, nielen obchodné, vzťahy na worshope odprezentovali okrem iných aj Kenneth Ryan, Riadici partner KPMG na Slovensku, prof. Ing. Alojz Kopáčik, PhD., Dekan Stavebnej fakulty STU v Bratislave, Ing. Branislav Javorek a zástupca MZVaEZ SR zo sekcie Riadenia ekonomickej diplomacie.

Odborníci vidia možnosti kooperácie okrem tradičných odvetví aj v oblasti vývoja a výskumu stavebných materiálov a v neposlednom rade aj v sektore energetiky. 

Jednou z diskutovaných tém bola aj publikácia spoločnosti KPMG na Slovensku – Investment in Slovakia v turečtine, ktorá obsahuje základné informácie o investičnom a podnikateľskom prostredí Slovenskej republiky. Jazyková mutácia vznikla na základe spolupráce s Turecko-slovenskou obchodnou komorou a očakáva sa od nej lepšia informovanosť tureckých spoločností o výhodách investovania na Slovensku.

workshop bratislava

Comments are closed.